Select Page

Podróż z niemowlakiem – 6 rzeczy, o których musisz pamiętać

Podróż z niemowlakiem – 6 rzeczy, o których musisz pamiętać

Wiele osób uważa, że z małym dzieckiem nie da lub nie powinno się podróżować.To temat na zupełnie odrębny wpis – dziecko nie ogranicza i owszem, można podróżować. Jesteśmy na to najlepszym przykładem – Antek podróżuje od 3 tygodnia życia i wychodzi mu to tylko na zdrowie. Przed podróżą musimy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Poznajcie 6 niezbędnych rzeczy, o których należy pamiętać przed podróżą.

1. Podróż z niemowlakiem: Miejsce

Aby nie zachwiać ustalonej rutyny dziecka warto zadbać na wyjeźdźcie o to, aby miał warunki bardzo podobne do tych domowych. My zapewniamy takie warunki wykorzystując wspominany już przeze mnie kilkanaście razy kokon od TinyStar.pl. Kokon zabieramy ze sobą wszędzie tam, gdzie jedziemy na noc. Gdy jesteśmy gdzieś w ciągu dnia, ale wracamy do domu to podczas drzemek staram się robić to, co w domu – leżę z nim na łóżku, a gdy zaśnie to z kołdry/koca formuję a’la kokon. Zachowujemy stałe pory jedzenia oraz wieczornego spania.

2. Podróż z niemowlakiem: Samochód – klimatyzacja, odpowiedni ubiór

Jadąc w dalszą podróż należy pamiętać o regularnych przystankach. Zarówno nam, jak i dziecku po dłuższym czasie w jednej pozycji w aucie robi się niewygodnie. Zatrzymujmy się więc, co jakiś czas, żeby maluch mógł się rozprostować – ja Antosia kładę na fotelu, aby mógł sobie „powierzgać”. O przystankach na karmienie i zmianę pieluchy nie będę się rozpisywać, bo to sprawa oczywista.

Warto też zabrać jednorazowe podkłady albo podkład (my mamy z Ikei), aby przewinąć malucha. Wiadomo, że dzieci czasem robią kupę, a zazwyczaj robią to w najmniej odpowiednim momencie 😉 Konieczna i wygodna będzie też siatka – jednorazówka, aby zapakować w nią pampersa i wyrzucić do kosza.

Musimy zadbać też o odpowiednią temperaturę – nie przesadzajmy z klimatyzacją, bo łatwo można się od niej rozchorować, lepiej gdy w samochodzie będzie ciut za gorąco, niż za zimno. Około 5-10 minut przed dojazdem na miejsce warto zupełnie wyłączyć klimatyzację, aby wyrównać temperaturę w samochodzie z tą na zewnątrz.  Podczas zimy, gdy musimy włączyć ogrzewanie to również starajmy się to robić z rozwagą – nagrzać samochód ciut wcześniej, niż włożymy do niego malucha (w lecie przewietrzmy najpierw, bo w nagrzanym samochodzie jest okropnie duszno).

3. Podróż z niemowlakiem: Odpowiedni ubiór

Dziecko w samochodzie podczas dłuższej podróży trzeba rozebrać – najlepiej z warstwy wierzchniej. Ja zawsze Antosia ubierałam odpowiednio do temperatury. Antek raz został przegrzany, od tego czasu ubieram go lżej, bo nie lubi gdy ma za ciepło. Rzadko kiedy stosowałam zasadę, jedną warstwę więcej, niż ja. Ubierałam go tak samo, jak ubierałam siebie. W lecie (uwaga!) nie zawsze zakładamy czapeczkę. Lepiej ubrać lżej i nakryć kocykiem – tak robiliśmy w zimie, body + kurteczka, czapka, spodenki (gdy bardzo ciepło to rajstopy), w samochodzie go nie rozbieraliśmy, woleliśmy trzymać mniejszą temperaturę.

4. Lekarstwa i jedzenie

Jeśli karmicie piersią to problem macie z głowy, w przypadku karmienia zastępczego, musicie zabrać zapas mleczka oraz butelki. My używamy takich pojemniczków, które docelowo były przeznaczone do przetrzymywania pokarmu, gdy potrzebujemy w podróży podać mleko albo jedziemy gdzieś na cały dzień to odmierzam odpowiednią ilość miarek mleka do pojemników (mamy 4) i zabieramy ze sobą, by później już tylko połączyć odpowiednią ilość mleka z wodą – mamy jedną butelkę z gorącą wodą (w specjalnym termosie), a drugą z zimną – mieszamy wodę w proporcjach 2/3 wody zimnej i 1/3 gorącej, w ten sposób przyrządzone mleko ma idealną temperaturę dla dziecka. Gdy jeździmy gdzieś na dłużej to zabieramy też zapas wody (w butelkach półtoralitrowych), jaką wykorzystujemy do robienia mleka (przegotowana i przefiltrowana po ostudzeniu).

Koniecznie zabierzcie też lekarstwa! Syrop, czopki, gdy dziecko ząbkuje to żel i kropelki, witaminę i suplementy, które dziecko zażywa.

5. Podróż z niemowlakiem: Dokumenty

Od tego powinniśmy zacząć – jeśli jedziecie za granicę to koniecznie zabierzcie paszport albo dowód. Bez tego ani rusz. Ponadto zabierzcie też książeczkę zdrowia, może się przydać, gdyby coś się działo. Za granicę trzeba też wykupić dziecku odpowiednie ubezpieczenie.

6. Odpowiednie miejsce do wypoczynku

Tutaj chodzi mi o dom, mieszkanie, apartament, pokój w hotelu. Miejsce musi być czyste, to przede wszystkim. Kąpać malucha można wszędzie 😉 my dwa razy byliśmy w miejscu, gdzie był prysznic, a małego siup do umywalki (wyścielona czystym ręcznikiem z domu lub kocykiem, oczywiście uprzednio umyta). Dało się wykąpać? Dało 🙂

 

Generalnie wszystko możemy kupić w sklepie, więc nie ma tragedii, gdy czegoś zapomnimy 🙂 Czy Wy podróżujecie z niemowlakami?

Autorka

Katarzyna Nowak

Mama, żona, freelancerka, fotograf, grafik, webmaster. Lubi planować. Wielbicielka książek. Na swoich zdjęciach łapie ulotne chwile. Kocha to, co robi i zawsze dąży do spełnienia marzeń.