Select Page

Alhambra – Hiszpania fotorelacja

Alhambra – Hiszpania fotorelacja

Alhambra – to słynny zespół pałacowy w Granadzie. Na wstępie muszę zaznaczyć, że warto zaopatrzyć się w bilety kilka tygodni/miesięcy wcześniej. My kupiliśmy bilety przez Internet (15,4 euro za osobę, na niektórych stronach umożliwiających zakup biletów jest pokazana ilość osób, która już zakupiła bilety na dany dzień) i była to najlepsza decyzja. Kolejki do kas na miejscu od samego rana były ogromne. Gdy będziecie stać w tej kolejce może okazać się, że biletów zabraknie, warto więc już na wstępie się zabezpieczyć kupnem biletów przez Internet. Byliśmy na miejscu przed 9 rano, chwilę staliśmy w kolejce i cierpliwie czekaliśmy na dojście do kas, przy okazji pijąc kawę i świeżo wyciskany sok z pomarańczy (ceny bardzo wysokie). Nagle przyszła bardzo energiczna Hiszpanka intensywnie przekrzykując tłum, że ci, którzy zamówili bilet przez Internet mają pierwszeństwo. Przecisnęliśmy się więc przez tłum do kas, wzięliśmy bilety i gotowe, mogliśmy już zwiedzać.

alhambra

alhambra15

alhambra24

Spacer wśród zielonych drzew, pięknych mauretańskich budowli i wspaniałych krajobrazów był prawdziwą przyjemnością. Jedynym utrapieniem była uciążliwa grupa azjatyckich turystów wyposażonych w selfie sticky i robiący sobie zdjęcia dosłownie wszędzie tak, że trudno było ich nie uchwycić na własnych fotografiach. Kolejnym irytującym zachowaniem ludzi, jakie zauważyłam to ustawianie się do zdjęć w najładniejszym miejscu, tak że samemu nie można ani zrobić zdjęcia, ani chociażby przejść, bo od razu w naszą stroną puszczane są groźne miny i komentarze w obcym języku. To nic, że ta osoba robi to jedno zdjęcie kilkanaście minut. W takich miejscach publicznych myślmy też o innych, a nie tylko o sobie 🙂

alhambra10

alhambra9

alhambra8

alhambra7

alhambra6

Hiszpańskie koty są dziwne, nie potrafię opisać ich wyglądu, ale zdecydowanie różnią się od polskich kociaków. Udało mi się uchwycić tego słodkiego kociaka tuż po tym, jak zeskoczył z drzewa.

alhambra5

alhambra4

alhambra3

alhambra2

alhambra11

alhambra1

alhambra49

alhambra53

Polecam wybranie się do Alhambry o wczesnych godzinach porannych, ponieważ słońce i temperatura nie jest wtedy tak bardzo dokuczliwa, jak po południu; a w trakcie zwiedzania w większości miejsc znajdziemy błogi cień, którego nam brakowało na andaluzyjskim wybrzeżu.

alhambra18

alhambra19

alhambra20

alhambra21

alhambra22

alhambra23

alhambra14

alhambra12

alhambra16

alhambra57

Naprawdę zachwycający widok, na żywo zapiera dech w piersiach bardziej, niż na fotografii!

alhambra56

alhambra55

alhambra54

alhambra52

alhambra51

alhambra50

alhambra48

alhambra47

alhambra46

alhambra45

alhambra44

alhambra43

alhambra42

alhambra41

alhambra40

alhambra39

alhambra38

alhambra35

alhambra34

alhambra32

alhambra30

alhambra29

alhambra27

alhambra26

alhambra25

 

alhambra22

Po zwiedzaniu Alhambry udaliśmy się do Granady, jednak to miasto było po prostu w moim odczuciu tragiczne. W ogóle mi się nie spodobało, te wąskie uliczki, przez które musieliśmy się przeciskać autem były nie do zniesienia, przyprawiały mnie o palpitacje serca. O miejsce parkingowe najtrudniej było właśnie w Grenadzie, jednak w rezultacie udało nam się zaparkować w parkingu podziemnym (które nie należą do najtańszych). Chwilę pospacerowaliśmy po mieście, jednak skwar, głód i zmęczenie dawało się we znaki. Szybko znaleźliśmy jakąś knajpę, w której moglibyśmy coś przekąsić i tutaj mogę z całego serca polecić El Molino. Restauracja może nie zachwyca wyglądem (jak większość andaluzyjskich restauracji), jednak jedzenie jest naprawdę dobre, a kelner, który nas obsługiwał był chyba najmilszym, jakiego kiedykolwiek spotkałam. Widać było, że kocha swoją pracę i przede wszystkim ludzi, ponieważ odnosił się z ciepłem, uśmiechem i naprawdę pozytywną energią.

Podsumowując – Alhambrę bardzo polecam, zdecydowanie warto się tam wybrać. Z nostalgią patrzę na te zdjęcia i wspominam ten wyjazd, nie do wiary, że już mamy październik!

Autorka

Katarzyna Nowak

Mama, żona, freelancerka, fotograf, grafik, webmaster. Lubi planować. Wielbicielka książek. Na swoich zdjęciach łapie ulotne chwile. Kocha to, co robi i zawsze dąży do spełnienia marzeń.

 • Naprawdę piękne widoki. Dobrze, że piszesz o tym, że bilety lepiej zamówić przez Internet. Byłybyśmy strasznie zawiedzione, gdyby na miejscu okazało się, że nie możemy wejść.

  • Katarzyna Nowak

   Powiem Wam, że ja też i bardzo bym się zdenerwowała, zwłaszcza, że do Alhambry mieliśmy sporo kilometrów do zrobienia 🙂

 • Samo patrzenie na te zdjęcia sprawia, że robi się cieplej 😉
  PS. pod postem są wpisy archiwalne i akurat tu pokazuje się post ze zdjęciami z Wrocławia. To było 3 lata temu, a zmiana w Was jest urocza. Ty taka dziewczynka,a teraz młoda kobieta, Twoja mam w ciemnych włosach i Twoja siostrzyczka <3 Ten blog to naprawdę obiektyw wspomnień 😉

  • Katarzyna Nowak

   Teraz trochę tęsknię za tymi hiszpańskimi upałami 😀
   Aż spojrzałam na ten wpis i trudno się z Tobą nie zgodzić. Tak naprawdę ten wyjazd był w 2012 roku, ale jak pomyślę, jak wiele rzeczy się w ciągu tych lat zmieniło i my sami to robi mi się automatycznie cieplej na sercu, bo wiem, że teraz jest najlepszy i najpiękniejszy czas. Cieszę się, że publikuję tu tyle zdjęć i część swojego życia, bo właśnie potem z nostalgią sama wspominam, jak było dawniej… 🙂