“Słoneczna przystań” Agnieszka Krawczyk

Kolejny raz wracamy do Zmysłowa, niewielkiej miejscowości położonej koło Cieplic, gdzie toczy się życie Agaty, Danieli, małej Tosi i wielu innych mieszkańców. Tęskniliście za tym sielskim, spokojnym klimatem? Pamiętacie, że w życiu trzech sióstr pojawił się Tomasz Halicki, który nie ma zbyt przyjaznych zamiarów? Przypomnę Wam też postać Agaty, która zmieniła się pod wpływem wydarzeń, jakie zesłało na nią życie. Danielę, która zaczęła walczyć o siebie. Tosię, która zaczęła odnajdywać się w nowej, trudnej dla tak małej dziewczynki rzeczywistości. W Słonecznej przystani pojawiają się dodatkowo Haliccy, których zamiary nie do końca są jasne. Praktycznie do samego końca nie wiemy, czy to dobrzy bohaterowie, którzy pragną pomóc, czy tylko namieszać.

8

 

Byłam niesamowicie ciekawa trzeciego tomu sagi Czary Codzienności, ponieważ w poprzednim wiele się działo! I tutaj autorka nas nie zawodzi. Autorka skupiła się również na wątku rozbudowy Margot SPA – na przedstawieniu, jak reaguje społeczność na takie niecne zamiary, wszak chciała się ona wzbogacić kosztem innych, ignorowała zdanie księdza, Agaty, nie miała poszanowania względem miejsc cennych, sentymentalnych i ważnych dla drugiego człowieka. Niestety to nasza, szara rzeczywistość – ile obecnie pięknych, naturalnych miejsc zmienia się w blokowiska, autostrady lub inne inwestycje. Czy Agata wygra? Na pewno będzie pomagać jej rzesza osób i każda z nich będzie usilnie dążyć do wyznaczonego, wspólnego celu.

Nasze życie składa się z drobnych chwil. To my sprawiamy, czy są to przebłyski szczęścia, czy też momenty zwątpienia i rozpaczy

Do Słonecznej przystani zawita także znana nam Magda, która mogła irytować, lecz tutaj patrzymy na nią przychylnym okiem, a nawet wzbudza w nas żal. Nareszcie doczekałam się wątków miłosnych Danieli i Agaty. W powieści zdarzały się momenty, które przyprawiały mnie niemal o zawał serca, autorka wie, jak budować napięcie w niezbyt wymuszony i nachalny sposób.

Słoneczna przystań jest nastrojową opowieścią o trudach życia, życzliwości i dobroci. Uczy, jak być dobrym człowiekiem. Jeśli czynimy dobro to ono do nas wraca, nawet z podwójną siłą. Takie słowa również padają w samej fabule – dobroć dla drugiej osoby jest w życiu bardzo istotna. Złe zamiary zawsze wyjdą na światło dzienne i prędzej, czy później odbiją się na człowieku. Idealnym tego przykładem jest rodzeństwo Halickich.

2

Czytając Słoneczną przystań ma się wrażenie, że emocje wręcz z niej wypływają. Myślę, że wiele osób odnajdzie siebie wśród postaci. Wiele razy wspominałam, że w książkach Agnieszki Krawczyk kreacja bohaterów jest świetna – są to postaci zbudowane z krwi i kości, obdarzone w ludzkie cechy, zdecydowanie nie są to bohaterzy wyłącznie papierowi. Jak w poprzedniej części tak i tutaj możemy zaobserwować głęboką zmianę w bohaterach, przede wszystkim w Magdzie, Jakubie i Halickim.

Słoneczną przystań polecam naprawdę każdemu, kto lubuje się w powieściach obyczajowych. Podkreślam, dobrych powieściach obyczajowych, z wyraźnym przesłaniem w tle (warto być dobrym), z naciskiem na te wartości w życiu, którymi powinniśmy się kierować – przyjaźń, pomoc, bezinteresowność, umiarkowanie, odejście od materializmu. Szczególnie istotna jest ta ostatnia kwestia – w dzisiejszym świecie ślepo ciągle za czymś pędzimy, takie powieści zatrzymują nas w miejscu i pozwalają zastanowić się nad tym, co w życiu jest naprawdę ważne. Historia napisana przez Agnieszkę Krawczyk otula czułością, miłością, ciepłem. Nastraja pozytywnie, jak każda historia spod pióra Agnieszki Krawczyk.

7

11

4

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję:

Autorce

Bez tytułu

filia