Select Page

Nasz syn przesypia całą noc. Sen niemowlaka

Nasz syn przesypia całą noc. Sen niemowlaka

Spokojny sen niemowlaka jest ważny dla każdego rodzica. Nieprzespane noce mogą dać mocno w kość, wszak człowiek niewyspany to człowiek zmęczony i zły. Przed narodzinami dziecka rodzice zdają sobie sprawę, że noce mogą być nieprzespane, bo jest to normalne. Malutkie dziecko potrzebuje obecności rodzica, chce czuć się bezpiecznie, potrzebuje się najeść. Nam dosłownie każdy prawił, że „nie będziecie spać”, „zobaczycie, co będzie, skończy się spanie”, „przygotujcie się na nieprzespane noce”. A nasze dziecko zrobiło psikusa wszystkim i przesypia całe noce od samego początku.

Sen niemowlaka – nasze początki

No dobrze, może nie od samego początku. Podczas tygodniowego pobytu w szpitalu po porodzie Antek ciągle przebywał na oddziale neonatologii pod opieką położnych i lekarzy to niewiele wiedziałam o jego żywieniu – problemy z laktacją sprawiły, że regularnie co 3h odciągałam pokarm i te kropelki nosiłam do położnych, gdzie w większości słyszałam, że Antek śpi. Potem był na fototerapii, więc sytuacja wyglądała tak samo. W domu spadał z wagi, więc budziłam go, co 3h w nocy na jedzenie. Pewnej nocy zaspałam i nie obudziłam go ani o północy, ani o trzeciej w nocy. Antek obudził mnie o 6 rano.  Od tamtej pory przestałam go budzić. Niby powinno się noworodki budzić na jedzenie, ale wychodziliśmy z założenia, że jeśli będzie głodny to się obudzi. Za pozwoleniem położnej i lekarza nie budziliśmy więcej Antka. Początkowo budził nas o 4-6 rano na jedzenie, z czasem się przestawił.

Z jego spaniem było różnie. Przez pewien okres zasypiał na noc dopiero koło 22-23; obecnie ma skończony 5 miesiąc i od ok. 2 miesięcy zasypia koło 19-20 po przedostatnim mleczku. Mleko podajemy mu też koło 23-2 w nocy, gdy sami kładziemy się spać to go karmimy (musimy, bo nie możemy zwiększać mu porcji mleka na jedno karmienie, bo kończy się to okropnym chlustaniem i refluks szaleje). Dosypia do 7-9 rano.

IMG_20170401_143646_284

Sen niemowlaka – dlaczego Antek tyle śpi?!

Sen jest niemowlakom bardzo potrzebny – pozytywnie wpływa na rozwój mózgu dziecka, na wzrost malucha, na odporność. Na pewno zgodzicie się ze mną, że gdy nie jesteście wyspani to cały dzień momentalnie staje się gorszy, jesteście bardziej drażliwi, czasami boli głowa, etc. Sen potrzebny jest wszystkim. Dzięki czemu Antek śpi tyle w nocy? Może dlatego tyle śpi, bo po prostu jest śpiochem. W ciągu dnia też dużo śpi (w większości 5-9h, bywają dni, że ma drzemki, które trwają 3h, a bywają dni, gdy śpi co jakiś czas po pół godziny-godziny). Dziecko niewyspane to dziecko złe i marudne. Na przykładzie Antka myślę, że jeśli dziecko dobrze spało w ciągu dnia, to lepiej śpi mu się w nocy i nie budzi się. To nieprawda, że jeśli przeciągniemy dziecko i nie pozwolimy mu spać w ciagu dnia, to potem łatwiej zaśnie. Wydaje mi się, że istnieje przekonanie wśród rodziców, że dziecko mające 5-6 miesięcy nie powinno za dużo spać w ciągu dnia, bo w nocy nie będzie spać. Według mnie jest to błędne myślenie, bo dziecko powinno spać tyle, ile chce i powinniśmy je kłaść wtedy, gdy jest zmęczone.  Im bardziej jest dziecko zmęczone tym trudniej zasypia. Jeśli nie położymy Antka spać w momencie, gdy jest baaaardzo śpiący, to potem jest ciężko mu zasnąć. Gdy trafi do łóżka w odpowiednim czasie, zasypia od razu, a gdy nie to zaczyna się istny cyrk, żeby zasnął. Nie jestem w stanie określić, czy jest to problem, czy nie, ale Antoś bardzo rzadko zasypia na rękach, wręcz nie lubi tego. Przyznam, że w takich krytycznych momentach lepiej byłoby, gdyby bujanie na niego jednak działało 🙂

Spokojny sen niemowlaka zapewni otulanie, kokon, najedzenie się

W spokojnym śnie dziecka pomaga też… kokon od TinyStar. Dlaczego? Bo dziecko czuje się otulone, niemal jak w brzuszku mamy, nie ma obok siebie zbyt wiele przestrzeni (przez co czuje się niebezpiecznie). Otulanie w naszym przypadku się nie sprawdziło, bo Antoś od urodzenia nie przepadał za tym, aby miał skrępowane rączki.

Jeśli Antek jest najedzony w ciągu dnia to nie budzi się w nocy. Dobry sen zapewnia też na pewne zaciemnienie pokoju, tym bardziej, że teraz robi się jasno dość wcześnie.

Warto od samego początku, od pierwszych dni, pomóc dziecku rozróżnić, kiedy jest noc, a kiedy dzień. My w ciągu dnia nie chodzimy na paluszkach, nawet gdy Antek śpi. Puszczamy muzykę, radio, aby nie było ciszy. Cisza jest podczas nocy. Tak staraliśmy się mu wpoić, kiedy jest noc. Przed układaniem do snu staramy się zachować ten sam rytuał – karmimy w fotelu w pokoju, odkładamy do łóżeczka mówiąc Dobranoc, dajemy smoczka, głaszczemy po głowie i zostawiamy go. Zasypia sam. Ważne jest to, że łóżeczko jest tylko od spania nocnego (czasami wkładamy go w ciągu dnia, żeby się pobawił karuzelą itp.). W ciągu dnia drzemki ma na naszym łóżku w kokonie, gdy jest ciepło na zewnątrz to śpi oczywiście w wózku. W domu rzadko już zasypia w huśtawce albo leżaczku.

Postanowiłam napisać ten wpis, aby udowodnić, że dziecko może długo spać w ciągu dnia i do tego przesypiać całe noce. Mam wrażenie, że nie zawsze wszyscy nam wierzą, że Antoś tyle śpi, ale tak po prostu jest. Myślę, że to zasługa nie tylko nas, ale w głównej mierze Antosia, bo jest to dziecko w większości bez problemowe. Antoś był karmiony mieszanie, więc to prawdopodobnie też miało wpływ na jego sen, choć to też nie zawsze jest regułą. Oczywiście – każde dziecko jest inne, zdaję sobie z tego sprawę 🙂 Ciekawa jestem, jak wygląda to u Was. Podzielcie się swoim doświadczeniem 🙂

IMG_20170325_172355_852

Autorka

Katarzyna Nowak

Mama, żona, freelancerka, fotograf, grafik, webmaster. Lubi planować. Wielbicielka książek. Na swoich zdjęciach łapie ulotne chwile. Kocha to, co robi i zawsze dąży do spełnienia marzeń.

 • Fantastycznie, że Antoś tyle przesypia i jest spokojnym dzieckiem 🙂

  • Katarzyna Nowak

   🙂

 • Miałam tak samo do czasu aż Mia zaczęła ząbkować. Jak nie ząbkuje to idzie spać pomiedzy 20-21, budzi się kolo 2-3, a potem 7, a przy zabkowaniu budzi się częściej tak co 2-3h. Psikamy lub smarujemy zabki lub utulamy i spi dalej.

 • Jaś był śpiochem do jakiegoś 6 tygodnia życia, bo budził się tak co 3 godziny. Teraz ma 1,5 roku i budzi się bardzo często. Bywały noce z kilkunastoma pobudkami, a jeśli przebudzi się co 2 godziny, to naprawdę jest całkiem niezła noc… Ale ja też śpiochem nie jestem, zatem nie mogę wymagać tego od mojego dziecka. Od dawna mamy odpowiednie rytuały, ale to i tak nie pomaga za wiele. Widocznie tak musi być, a w końcu moje dziecko mnie kiedyś zaskoczy. Mój brat przespał pierwszy raz noc, kiedy miał 4 lata, więc pewnie jeszcze trochę poczekam. 😉

  • Kasia – Mama Freelancerka

   Może tak musi być 🙂 Z perspektywy czasu widzę, że na dobry sen Antosia wpływa wszystko – to jak spał w ciągu dnia, ile zjadł, czy jadł o stałych porach, czy nie jest przebodźcowany, czy miał zaspokojoną potrzebę bliskości, zabawy, etc. Ściśle trzymam się też codziennej rutyny, czasami wręcz co do minuty, bardzo na to uważam. Wiem też, że czasami ma się gorszą noc i Antek też takie ma, tj. bardziej chodzi o problem z zaśnięciem wieczorem, niż o samą noc, bo nadal albo jest cała przespana, albo budzi się nad ranem koło 5 i bierzemy go do siebie. Ciekawa jestem, jak to będzie z drugiem dzieckiem 🙂

 • Zgadzam się, że jeśli dziecko jest wyspane to i lepiej śpi w nocy. Zdarzyło się nam małego kilka razy przetrzymać i później zasypianie trwało kilka godzin. Teraz Bartuś śpi od 20 do 3-4 kiedy to musi poleżeć sobie chwilkę przy cycusiu. Zasypia znów aż do 6 🙂

  • Kasia – Mama Freelancerka

   My też się o tym wiele razy przekonaliśmy 🙂