10 najlepszych wtyczek do WordPressa

Wtyczki WordPress – podstawowe informacje

WordPress to platforma, której główną cechą wyróżniającą są wtyczki i to one w głównej mierze sprawiają, że strona jest rozbudowana. A czym są te wtyczki, o których tyle wszędzie się mówi? Wtyczki (Plugins) to najprościej mówiąc małe dodatki, które po zainstalowaniu na WordPressie pozwalają na dodanie do Twojej strony mnóstwa funkcjonalności, a co za tym idzie – rozwinięcie jej, w związku z czym możesz swoją stronę z prostego bloga przekształcić w zaawansowany sklep on-line lub platformę z kursami.

Jak pewnie się domyślasz wtyczek jest od groma. Zainstalować można je bezpośrednio w panelu WordPress (Wtyczki -> Dodaj nową -> wpisujesz w wyszukiwarce nazwę) lub korzystając ze strony wordpress.org/plugins/ . Ja wolę tą drugą opcję, ponieważ mogę w ten sposób porównywać na osobnych kartach różne wtyczki, sprawdzać, kiedy były aktualizowane, etc. Rozróżniamy wtyczki płatne i wtyczki darmowe. Płatne wtyczki można znaleźć na Envato Market – codecanyon.net. Czasami pewne funkcjonalności wymagają zakupienia wtyczek w wersji pro, także tą drugą stronę warto znać. Generalnie Envato Market to jeden z moich must have w pracy, ponieważ jest tam wszystko, czego potrzebuję.

Dzisiaj przedstawię moim zdaniem 10 najlepszych wtyczek do WordPressa. Ta lista jest długa, bo często przy tworzeniu stron www sięgam po różne wtyczki, także na pewno będzie kontynuacja.

10 najlepszych wtyczek do WordPressa

Cookie Consent 

Komunikat wyświetlający informację o używaniu przez stronę ciasteczek. Jest to wtyczka obowiązkowa, ponieważ trzeba poinformować użytkowników, że Twoja witryna wykorzystuje pliki cookies. Informacja powinna zostać przekazana w łatwy i zrozumiały sposób, dlatego sugeruję, aby taką informację zamieszczać na górnym lub dolnym pasku.

Akismet

Wtyczka zabezpieczająca przed spamem w kometnarzach. Jest darmowy do wykorzystania w celu niekomercyjnym, jeśli jednak masz Disqusa (polecam) to Akismet nie będzie Ci potrzebny.

Disqus Comment System

Gorąco polecam Disqusa, jest bardzo pomocnym systemem komentowania, pozwala  na ciekawe prowadzenie dyskusji, ponieważ gdy odpowiesz na dany komentarz, osoba komentująca otrzyma powiadomienie na maila. Dzięki takiemu powiadomieniu ta osoba również może ponownie odpowiedzieć na Twój komentarz.

Caldera Forms

Jeśli chcesz dodać formularz kontaktowy na stronę, stworzyć jakieś skomplikowane formularze, dodawać, edytować pola, to serdecznie polecam tą wtyczkę, ponieważ w łatwy sposób można ją skonfigurować i ma naprawdę wiele różnych opcji (np. dodanie załącznika).

Yoast SEO

To kolejna wtyczka, którą musisz mieć. Pozwala ona na lepsze pozycjonowanie strony. Do każdego wpisu możesz dodać daną frazę kluczową, mieć wpływ na to, jak dany wpis będzie wyświetlał się w wyszukiwarce google, w social media, etc.

Monster Insights

Jeśli masz swoją stronę, to wiesz, że podłączenie Google Analytics to podstawa, można to zrobić albo dodając skrypt GA do sekcji head strony (niektóre motywy mają wbudowaną opcję w personalizacji/ustawieniach motywu), lecz jeśli nie masz doświadczenia w edycji plików motywu, to łatwiej i bezpieczniej będzie zainstalować wtyczkę Monster Insights, która jest bardzo łatwa w konfiguracji i możesz połączyć ją ze swoim kontem na GA, dzięki czemu takie podstawowe statystyki będziesz widzieć w panelu WordPressa.

Instagram Feed WD

Wyświetlanie się feedu z Instagrama wygląda super w pasku bocznym czy stopce, także polecam używanie takiej opcji, ma ona też kilka innych zalet. Ta wtyczka jest sprawdzona i naprawdę ją polecam.

Loco Translate

Wtyczka bez której nie wyobrażam sobie funkcjonowania w WordPressie. Loco Translate umożliwia tłumaczenie anglojęzycznych słów i wyrażeń, które znajdują się np. we wtyczkach, czy motywie (np. Read more zamiast Zobacz więcej), szybko i sprawnie możesz przetłumaczyć te lub inne frazy, które chcesz, aby brzmiały inaczej.

Limit Login Attemps

Warto mieć zainstalowaną na stronie wtyczkę do zabezpieczenia witryny. Nie da się uchronić strony w 100% przed włamaniem, ale można upewnić się, że zrobiłeś wszystko co możliwe, aby mu zapobiec.

SoSlider – Social Slider Lite for WordPress

Na wielu stronach można znaleźć “wyjeżdżane” widgety social media z boku, jest to rozwiązanie praktyczne i użytkownicy mają szybki dostęp do polubienia lub odwiedzenia Twojego profilu.

Podziel się, jakie są Twoje ulubione lub najlepsze według Was wtyczki do WordPressa 🙂 

UWAGA: Bardzo ważna jest aktualizacja wtyczek, rób to regularnie, ograniczasz w ten sposób możliwość włamania się na stronę.

hostovita.pl